Élet a Windows 7 terméktámogatás megszűnése után
Egy korszak vége
A Microsoft 2020 január 24.-től (10 év után) end of support hirdet a Windows 7 operációs rendszerre. Azaz megszünteti a Windows 7 terméktámogatását. Ilyen esetekben felmerül bennünk a kérdés, milyen lehetőségeink vannak a Windows 7 terméktámogatás megszűnése után? Amikor a termék már sem biztonsági sem pedig egyéb más frissítéseket nem kap többé a gyártótól.
Mit tehet aki otthon használja?
Amennyiben otthoni felhasználok vagyunk a Microsoft időben figyelmeztet bennünket értesítések formájában a terméktámogatás végével kapcsolatban. Amit persze egy óvatlan pillanatban ki is kapcsolhatunk anélkül, hogy valóban foglalkoznák a kérdéssel. 😊 Ez a figyelmeztetés most már Windows 7 Pro verziót használó ügyfelek is megkapják. A gyártó szerint az egyik legjobb opció, ha már Windows 10 operációs rendszerrel előtelepített új eszközt vásárlunk a régi helyett. Egyéb más lehetőségekről itt olvashattok.
Mi a helyzet a vállalati számítógépekkel?
Mit tehetnek azok a kis és közepes vállalkozások, akik úgy érzik, még nem készültek fel arra, hogy a Windows 7 terméktámogatás megszűnése esetén Windows 10-re váltsanak? Ezen vállalkozások számára a Microsoft elérhetővé tette a Windows 7 Extended Security Updates (ESU) opció beszerzését, most már CSP (Cloud Solution Porvider) programban is. Érdemes tudni az ESU-val kapcsolatban, hogy 2023 januárjáig szól. Azaz 3 évre vásárolhatunk meghosszabbított támogatást. Az ESU korábban csak Windows 7 Professional és Windows 7 Enterprise ügyfelek részére volt elérhető, kizárólag Volume Licensing (mennyiségi licencelés) keretei között. 2019 december 1. után bármilyen méretű vállalkozás számára elérhető a kiterjesztett biztonsági frissítés (ESU). A CSP programnak köszönhetően a kis és közepes cégek sem szenvednek hátrányt a Windows 7 terméktámogatás megszűnése következtében.
A Windows Virtual Desktop nyújtotta lehetőségekről korábban is írtunk. A Microsoft lehetővé teszik az Azure-ből történő Windows 7 használatot Windows Virtual Desktop segítségével. (Ebben az esetben is érvényes a további 3 évre szóló meghosszabbított terméktámogatás, külön díj megfizetése nélkül!) Frissíthetjük helyi munkaállomásaikat Windows 10-re, ugyanakkor továbbra is képesek leszünk használni a szükséges Windows 7 alkalmazásokat a Windows Virtual Desktop-nak köszönhetően.
Fontos, hogy a Windows 7 terméktámogatás megszűnését követően amennyiben Office 365 ProPlus-t futtattunk Windows 7 operációs rendszeren, teljesítményi és stabilitási problémák léphetnek fel. Ezért a Microsoft ügy döntött, hogy ilyen esetekben továbbra is biztosítja a biztonsági frissítéseket. Ugyanakkor a biztonsági frissítéseken kívül egyéb más jellegű frissítésre nem lehet számítani.
Hogyan válthatok a legegyszerűbben Windows 7-ről Windows 10-re?
Több lehetőséget kell megvizsgálni.
Az első eset, ha nem akarunk hardvert cserélni. Ebben az esetben is érdemes a számítógépünket tuningolni. Mi javasoljuk a legalább 8GB RAM és egy SSD beszerzését. Ha ezzel megvagyunk, akkor már csak Windows upgrade licence-re lesz szükségünk! (upgrade alap minden esetben szükséges, legalább: Windows 7 pro, vagy Windows 8/8.1 Pro)
Akik jelenleg is használnak Office 365 csomagokat, pl.: Vállalati Prémium verzió, nekik érdemes váltani Microsoft 365 vállalati csomagra! A Microsoft 365 tartalmazza a Windows 10 upgrade opciót is egyéb más biztonsági funkciók mellett.
A másik eset új hardver beszerzése előtelepített Windows 10 professional licencel. Semmi esetre se vásároljunk Windows 10 Home-al telepített gépeket vállalati környezetbe, mert később nem lesz lehetőségünk frissíteni nagyobb verzióra!
Forrás: https://kingsol.hu